تفاوت ها و ویژگی های بیت کوین با ارزهای سنتی در چیست؟

تمرکز زدایی

مهم ترین ویژگی بیت کوین عدم تمرکز آن و گسترده بودن شبکه است. هیچ موسسه ای توان کنترل شبکه ی بیت کوین را ندارد. این شبکه توسط گره های مختلف چه به صورت انفرادی و چه به صورت جمعی از جای جای دنیا این شبکه اداره میشود. این نکته برای افرادی که مایل نیستند تا پول آن ها تحت کنترل و نظارت یک سیستم مرکزی باشد بسیار حائز اهمیت است.

عرضه ی محدود

ارزهای سنتی مانند دلار و یورو عرضه ی نامتناهی دارند. بانک های مرکزی میتوانند تا جایی که مایل باشند و با توجه به سیاستهای حاکم پول به بازار تزریق کرده و ارزش آن را از این طریق تحت کنترل در آورند و در نتیجه از این طریق شهروندان متحمل هزینه های ناشی از تصمیمات گاها اشتباه و سیاستگذاریهای دولت ها شوند.

با استفاده از یک الگوریتم مشخص عرضه بیتکوین محدود خواهد بود. تنها مقدار محدود و تقریبا مشخصی از بیتکوین هر ساعت کشف و عرضه خواهد شد تا در نهایت به تعداد ۲۱ میلیون برسد. می توان پیشبینی کرد که با توجه به عرضهی محدود این ارز مجازی و افزایش تقاضا برای آن، ارزش این ارز بالاتر از آن چه که هماکنون می باشد برود.

نا شناس بودن شرکت کنندگان در معاملات

با توجه به اینکه یک نهاد مرکزی برای تایید و تصدیق وجود ندارد طبیعتا عوامل شرکت کننده در این معاملات هم نیازی به تایید و شناسایی کامل ندارند. در واقع در شبکه ی بیت کوین سالم بودن فرستنده و گیرنده اولویت اول نیست و خود معامله باید مورد تایید قرار گیرد.

زمانی که یک معامله در شبکه صورت میپذیرد پروتکل حاضر تمام معاملات قبلی را چک میکند تا صحت و سلامت آن را تایید کند.
شبکه به صورت کاملا باز قابل نمایش برای تمام افراد است و هر لحظه میتوان تمام اطلاعات معاملات را چک کرد. این قضیه باعث میشود تا این روش انتقال پول آنچنان برای مجرمین جذاب نباشد.

تغییر ناپذیری

تبادلات بیت کوین مانند تبادلات کنونی قابل برگشت پذیری نیستند. این قضیه هم به دلیل عدم حضور یک نهاد رسمی و واحد برای تایید یا رد یا تغییر در تبادلات و معاملات است. اگر یک تبادل توسط شبکه تایید شود و معمولا اگر بیشتر از ۱ساعت از آن بگذرد دیگر ابدا قابل تغییر نیست. شاید تا حدی این قضیه نگران کننده به نظر برسد اما در این صورت دیگر شبکه خراب و مبادلات دستکاری نخواهند شد.

بخش پذیری

کوچکترین بخش از بیتکوین ساتوشی نام دارد. این مقدار یک صد میلیونیم هر بیتکوین است. با قیمت حال حاضر هر ساتوشی یک صدم سنت میباشد. این قابلیت بخش پذیری و تقسیم پذیری فواید زیادی نسبت به ارزهای سنتی فراهم میکند. یکی از مثالهای بارز این سیستم پرداخت درون برنامهای برنامه های تلفن همراه میباشد

معرفی ارز دیجیتال بیت کوین
معماری سیستم بیت کوین و توضیحات کارکرد این شبکه

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست