معماری سیستم بیت کوین و توضیحات کارکرد این شبکه

معماری سیستم بیت کوین

کل سیستم بیت کوین بر پایه شبکه P2P یا Peer-to-peer کار می کند. معماری P2Pمشابه شبکه های اشتراک گذاری فایل (مانند شبکه های تورنت) است که به مردم امکان می دهند آزادانه داده هایی از همه نوع، شامل فیلم ها و موسیقی های تحت پوشش قانون کپی رایت را برای هم ارسال کنند. خلاصه که این یک شبکه ارتجاعی است و بر خلاف یک دیتابیس اصلی که همه ی سیستم ها به آن وصل میشوند در این حالت همه ی سیستم ها پیوسته با یکدیگر تعامل هستند.

معماری سیستم بیت کوین

به بیان دیگر، در معماری سیستم بیت کوین هیچ قطب کامپیوتری ویژه ای وجود ندارد که تمام فرآیندهای مرتبط با بیت کوین را پردازش کند. در عوض، هر کاربر شبکه ی بیتکوین بخشی از شبکه ای است که مجتمعا بار پردازشی برای تولید بیتکوین ها و ثبت داد و ستدهای آنها را اداره می کند. این ماهیت غیرمتمرکز است که تاکنون بیتکوین را در مقابل دخالت های دولتی غیرقابل نفوذ کرده و آن را از نظارت و قانونگذاری نیز دور داشته است. اما قبل از اینکه بیت کوینی برای استفاده توسط کاربران وجود داشته باشد، ابتدا باید بیتکوین ها را استخراج کرد.

نقش کامپیوترهای شخصی در استخراج بیت کوین

در معماری سیستم بیت کوین هر کامپیوتری می تواند استخراج بیتکوین را شروع کند، فقط به یک نرم افزار رایگان مخصوص برای این کار نیاز است. در بحث استخراج باید کل شبکه کامپیوترهای شرکت کننده، مقدار مشخصی کار انجام دهند تا یک بیت کوین به عنوان پاداش کارشان استخراج شود و سهم هر یک در کیف پولشان ثبت گردد.

کار کردن این کامپیوترها شامل مقادیر بسیار زیادی اعمال ریاضی است و ماحصل کار که بیتکوین باشد، به حساب صاحب کامپیوتری که یک بسته ریاضی را حل کرده، می رود. برخی افراد هزاران دلار وقف خرید سخت افزار قدرتمند برای استخراج بیتکوین می کنند، و امروزه در عمل استخراج بیتکوین تبدیل به یک مبارزه بین کامپیوترها شده و فقط افرادی که از این نظر برتری دارند، سودآور باقی می مانند.

آیا استخراج بیت کوین با سرعت ثابتی انجام می شود؟

مقدار دقیق کار لازم برای استخراج یک بیتکوین، ثابت نیست. شبکه به طور خودکار مقدار کار را طوری تنظیم می کند که تعداد بیتکوین های موجود در کل سیستم با نرخی یکنواخت و از پیش تعیین شده افزایش یابد. این فرآیند تا آنجا ادامه می یابد که تعداد بیت کوین های در چرخش به رقم نهایی یعنی ۲۱ میلیون برسد. در حال حاضر نرخ تولید بیتکوین، ۱۲.۵ عدد در هر ۱۰ دقیقه است. بعد از پیدا شدن هر ۲۱۰ هزار بلاک این مقدار نصف می شود. به طور حدودی میتوان گفت هر ۴سال یکبار این عدد نصف می شود. سال ۲۰۲۰ زمان دیگری خواهد بود که این مقدار دوباره نصف خواهد شد.

استخراج بیت کوین ها

زمان به اتمام رسیدن استخراج بیت کوین ها

تا سال ۲۱۴۰ میلادی کل بیتکوین های باقی مانده استخراج خواهند شد و بعد از آن، تعداد بیتکوین های در چرخش ثابت می ماند.

بیتکوین ها در یک کیف پول دیجیتال ذخیره می شوند. وقتی شما بیتکوینی دریافت یا ارسال می کنید، توسط یک امضای دیجیتال تایید می شود که نامش کلید رمزگذاری عمومی است و کارش جلوگیری از جعل بیت کوین و قابل تشخیص بودن بیتکوین های واقعی برای کل شبکه است.

تمام اینها به لطف کدهای مبتکرانه متن-باز بیت کوین که برای همه قابل مشاهده اند میسر شده است. نرم افزارهای متن-باز در بین برنامه نویسانی که با کنترل های سازمانی و کسب سود از این طریق مخالف هستند رایج است.

هر برنامه نویس خبره ای می تواند کدهای منبع اصلی بیتکوین را مطالعه کند و اصلا هم مشکلی ندارد، زیرا این کد نیست که داد و ستدها را محافظت می کند، بلکه شبکه متصل به همی از کامپیوترها است که صحیح بودن هر مبادله را تایید می کند و از آنجا که شبکه غیرمتمرکز است، راهی برای دستکاری آن وجود ندارد.

تفاوت ها و ویژگی های بیت کوین با ارزهای سنتی در چیست؟
زمان عرضه گوشی Exodus مبتنی بر بلاکچین شرکت HTC مشخص شد

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست