معرفی سیستم بلاک چین و کاربردهای مهم آن

یکی از کاربردهای بلاک چین در ارزهای دیجیتالی یا همان بیت کوین می باشد. ثبت سوابق پزشکی و حسابرسی مالی دو مورد دیگر از کاربردهای بلاک چین هستند.

 بلاک چین سیستمی است که امروزه در حوزه های مختلف کاربردهای فراوانی دارد. ارزهای دیجیتالی، ثبت سوابق پزشکی و همچنین بانکداری و پرداخت چند مورد مهم از کاربردهای این تکنولوژی به شمار می روند که در ادامه بیشتر به آن ها خواهیم پرداخت.

بلاک چین و کاربردهای مهم آن

ارز یا پول مجازی امروزه میان گفتارها رد و بدل می شود و در کنار آن بیت کوین به عنوان یک ارز رمزنگاری شده موفق در میان صدها نمونه دیگر مطرح می باشد. بحث امروز ما بیت کوین نیست بلکه سیستمی فراتر با نام بلاک چین می باشد. اگر به سایت های اینترنتی مختلف مراجعه کنید با توضیحات مختلفی در رابطه با این سیستم موفق روبه رو خواهید شد اما در یک توضیح ساده و کلی تکنولوژی زنجیره بلوک یا همان بلاک چین را می توان یک تبادل ارزشی بدون دخالت هیچ گونه نهاد مرکزی معرفی نمود.

 مجموعه ای از چندین بلاک که با چندین تراکنش به صورت رمزنگاری شده به یکدیگر متصل می شوند این سیستم را تشکیل می دهند. در این تکنولوژی که از آن با نام زنجیره رمزنگاری نیز یاد می شود اسامی همچون هشتینگ، گره یا نود عنوان می شود که پرداختن به آن ها فهم این سیستم را برای بسیاری از خوانندگان دشوارتر خواهد کرد. در ادامه به سه کاربرد مهم تکنولوژی زنجیره بلوک خواهیم پرداخت.

فناوری بلاک چین

بانکداری با تکنولوژی بلاک چین

از مهم ترین کاربردهای تکنولوژی بلاک چین می توان به بانکداری و پرداخت اشاره داشت. همان طور که در سال های اخیر رسانه های مختلف تحت تأثیر اینترنت و فضای مجازی قرار گرفته اند حوزه بانکداری و پرداخت نیز می تواند با تکنولوژی زنجیره بلوک متحول شود.

 میلیون ها انسان در نقاط مختلف دنیا با سرعتی غیر قابل باور و با هزینه ای ناچیز معاملات بانکی خود از جمله پرداخت را از طریق این تکنولوژی می توانند به انجام برسانند. ذخیره ارزی با استفاده از این تکنولوژی طبق گفته شرکت ارائه دهنده مدیریت اکسنچور تا سال ۲۰۲۰ به ۲۰ میلیون دلار افزایش خواهد یافت و این موفقیتی برای این سیستم در حوزه بانکداری است. جالب است بدانید که پرداخت های بین المللی در بانک انگلیسی Santander از طریق سیستم بلاک چین به انجام رسیده است.

سیستم بلاک چین

استفاده از بلاک چین در سوابق پزشکی

یکی از کاربردهای مهم و جذاب بلاک چین در ثبت سوابق پزشکی است. در برخی از مراکز اطلاعات مربوط به بیماران با دست کاری همراه شده و سوابق صحیح به درستی ثبت و ضبط نمی شوند. با استفاده از تکنولوژی زنجیره بلوک با کم ترین هزینه می توان به مدیریت داده ها در این زمینه پرداخت.

یک پزشک به راحتی می تواند سوابق پزشکی بیمار خود را به دیگر بیمارستان ها بدون دخالت نهادی منتقل کند و در این مسیر از امنیت حفظ اطلاعات و داده ها اطمینان حاصل نماید. پژوهش در علم پزشکی در مقیاس بالا نیاز به جمع آوری اطلاعات به صورت وسیع دارد که از طریق تکنولوژی بلاک چین می توان این اطلاعات را به صورت دسته بندی شده و مرتب به دست آورد.

کاربردهای بلاک چین

حسابداری با تکنولوژی بلاک چین

بلاک چین در حوزه های مختلف کاربردهای متفاوتی دارد که یکی از مهم ترین کاربردهای آن در حسابرسی مالی است. با استفاده از این تکنولوژی می توان در حوزه حسابداری برای برطرف کردن اشکالات به گزارش های مالی آنی اقدام نمود.

همکاری میان نهادهای مختلف و سازمان های گوناگون را می توان از طریق بلاک چین فراهم نمود و در نتیجه باعث افزایش اثر بخشی و کارایی حسابداری مالی در آن ها شد. با تمامی این تفاسیر می توان عنوان کرد که این تکنولوژی بی شک در گزارش و حسابرسی مالی تاثیرات چشم گیری به همراه خود خواهد داشت.

ارزهای دیجیتالی و کاربرد بلاک چین

ارزهای دیجیتالی و کاربرد بلاک چین در آن ها

بلاک چین در ارزهای دیجیتالی نیز کاربردهای فراوانی دارد که رمز ارزها یکی از آن ها شناخته می شود. همان طور که در ابتدای این مطلب نیز عنوان کردیم بیت کوین امروزه یک پول دیجیتالی شناخته می شود که به عنوان ابتدایی ترین کاربرد این تکنولوژی به شمار می رود.

برنامه ای عمل کردن بیت کوین برخلاف ایجاد پول های رسمی که تحت نظر بانک مرکزی انجام می گیرد به راحتی توسط تکنولوژی زنجیره ای بلوک انجام می شود. رد و بدل شدن پول و ارزهای دیجیتالی به صورت کد از قبل تعریف شده است. مستقل عمل کردن ارزهای دیجیتالی از طریق این سیستم در آینده امکان پذیر خواهد بود.

تلاش سونی برای حفاظت از مالکیت معنوی محتوا با فناوری بلاک چین
مفهوم هارد فورک و سافت فورک به زبان ساده

مطالب مرتبط

۳ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست