مفهوم هارد فورک و سافت فورک به زبان ساده

هارد فورک و سافت فورک

فورک (Fork) چیست؟

اصولا کدهای بر روی بلاکچین که سبب به وجود آمدن ارزهای دیجیتال می شوند کاملا قابل دسترس هستند و برنامه نویسان در هر لحظه می توانند آن را مشاهده کنند و حتی تغییرات مورد نظر خود را روی آن اعمال نمایند.

معمولا زمانی که تغییری در شبکه رخ میدهد فورک پدید می آید.

فورک همانطور که از شکل ظاهری آن بر می اید بیان کننده ی هر گونه وا گرایی (چه به صورت موقت و چه به صورت دائمی) در سیستم بلاکچین است.

در واقع فورکینگ به حالتی اطلاق می شود که بلاکچین به دو مسیر مختلف در می آید. می تواند به عنوان نتیجه ای از تغییر در الگوریتم باشد و یا اینکه آپدیت های نرم افزای مختصر در آن رخ دهد. گفتنی است که فورک به دو دسته ی هادرفورک و سافت فورک تقسیم می شود.

هارد فورک (Hard Fork):

هادر فورک یک واگرایی دائمی در سیستم بلاک چین و نسبت به مسیر قبلی است. در این حالت ادامه ی مسیر قبلی توسط گره ها توسط مسیر جدید شبکه پذیرفته شده نیست. در واقع این تغییر شدید در پروتکل باعث می شود که به صورت کلی یک مسیر جدید و جدا ایجاد گردد که کاملا از مسیر قبلی متفاوت است. بنابراین تمام گره ها و ماینرها برای اینکه در مسیر جدید بتوانند باقی بمانند باید خود را آپگرید نمایند. در این حالت ما شاهد ایجاد یک فورک در شبکه خواهیم بود.

هارد فورک Hard Fork

با تغییرات به وجود آمده برخی در شاخه ی سابق به فعالیت خود ادامه می دهند، برخی نیز در شاخه ی جدید مشغول می شوند.

Hard Fork معمولا زمانی رخ می دهد که پشتیبانی کافی از سمت ماینر ها وجود داشته باشد. تنها زمانی که اکثریت ماینرها سیگنال مثبت نسبت به ارتقاء نشان دهند، توسعه دهندگان در این زنجیره شروع به کار بر روی تغییرات می نمایند. لازم به ذکر است که به طور معمول، پشتیبانی باید شامل ۹۰ تا ۹۵ درصد ماینرها را شامل شود.

به طور مثال در شبکه ی بیت کوین و در سال ۲۰۱۷ گروهی از ماینرها اقدام به ایجاد تغییرات در سایز بلاک ها کردند که نهایتا منجر به ایجاد بیتکوین‌کش شد.

سافت فورک (Soft Fork):

این حالت بر خلاف هاردفورک و همانطور که از اسم آن بر می آید در تغییرات خیلی سخت گیر نیست. به عبارتی، مسیر جدید از قوانین جدیدی پیروی می کند اما همچنان قوانین قدیمی در آن صادق است. بر خلاف هارد فورک که تمام اجزای شبکه باید خود را آپگرید کنند در این شاخه نیازی به این کار نیست.

معرفی سیستم بلاک چین و کاربردهای مهم آن
پامپ و دامپ (Pump and Dump) در بازار ارزهای رمزنگار

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست