با تفاوت های کوین و توکن در زمینه ارزهای دیجیتال آشنا شویم

کریپتو کارنسی یا ارزهای رمزنگاری شده 

ارزهای دیجیتال فرم نوظهور از پول های الکترونیکی هستند که انقلابی در عرصه اقتصادی و مالی به وجود آورده اند، در این ارزها برخلاف ارزهای فیزیکی از رمزنگاری برای ذخیره سازی و انتقال استفاده می شود، این مساله باعث می شود تا ارز دیجیتال بدون هیچ محدودیت بین افراد مختلف در سراسر جهان مبادله شود.

اشتباهات رایج در مفاهیم کوین و توکن

امروزه به دلیل گستردگی و بزرگی بازار ارزهای رمزنگاری شده خیلی از مفاهیم و لغت ها به اشتباه به جای یکدیگر به کار می روند. از معروف ترین این اشتباهات دو کلمه کوین و توکن است که خیلی از اوقات به اشتباه به جای یکدیگر استفاده می شود در صورتی که باید توجه داشت این دو تفاوت های اساسی زیادی با یکدیگر دارند.

نکته مهم اینکه کوین و توکن هر دو کریپتوکارنسی (ارز رمزنگاری شده یا ارز دیجیتال) هستند و کاربران گاها تنها کوین را به عنوان ارز دیجیتال در نظر می گیرند. در صورتی که هر دوی آن ها از انواع ارزهای دیجیتال هستند.

دسته بندی ارزهای دیجیتال

به عبارتی دیگر، ارزهای رمزپایه یا ارزهای دیجیتال (Cryptocurrency) به طور کلی به دو دسته توکن وکوین تقسیم می شوند و گزینه‌ی سومی وجود ندارد.

تفاوت های کوین و توکن

تفاوت کوین و توکن چیست

کوینها (Coin) دارای شبکه بلاک چین (BlockChain) اختصاصی هستند و به هیچ بستر دیگری وابسته نیستند، مانند بیت کوین، اتریوم و ریپل.

کوین مانند پول سنتی چندین شاخصه ی اصلی دارد:

۱. قابل تبدیل است
۲. قابل تقسیم به جزء است
۳. معمولا در بیشتر صرافی ها قابل قبول است 
۴. قابل حمل است
۵. با دوام است 
۶. در پلتفرم های مختلف قابل استفاده است (توکن عموما برای یک پلتفرم خاص طراحی می شود)

نکته: بیان شاخصه های فوق به این معنی نیست که یک توکن ویژگی های فوق را نداشته باشد و یک توکن معتبر در برخی از موارد می تواند ویژگی های مشترکی با کوین داشته باشد.

توکن ها شبکه‌ ی بلاک ‌چین مستقل ندارند و از شبکه‌ بلاکچین کوین دیگر برای گسترش استفاده می نمایند. به طور مثال باینسس کوین(Binance Coin با نماد BNB) یک توکن است که بر پایه شبکه بلاک چین اتریوم شکل گرفته است؛ در این حالت گسترش BNB به توسعه شبکه اتریوم (Ethereum) نیز کمک می‎کند، اما در عین حال این دو ارز می‌توانند از لحاظ بزرگی بازار (مارکت کپ) رقیب جدی برای هم به حساب آیند.

انواع توکن ها:

  •  توکن‌های ارزی (Currency tokens)
  • توکن‌های کاربردی (Utility tokens)
  • توکن‌های بهادار (Securities tokens)
  • توکن‌های دارایی (Asset tokens)
  • توکن‌های سهمی (Equity tokens)
  • توکن‌های جایزه (Reward tokens)
  • توکن‌های سودده (dividend tokens)

نتیجه گیری:

بسیاری از اندیشمندان حوزه ی ارز دیجیتال اعتقاد دارند در آینده کوین جایگزین پول واقعی می شود.

در واقع کوین یک شیوه و روش پرداخت است در حالی که توکن می تواند سهام یک شرکت را معرفی نماید و یا اینکه دسترسی به یک محصول یا سرویس و هزاران قابلیت دیگر را به کاربران دهد. اما کوین به شکل عمومی تر در هر پلتفرمی جهت خرید و فروش می تواند به کار برده شود.

در نهایت می توان گفت که کوین کاملا مستقل عمل می نماید اما توکن معمولا داخل یک اکوسیستم و وابسته به آن تعریف می شود.

معرفی بلاک چین اتریوم و نگاهی گذرا به سومین ارز مجازی دنیا
آشنایی با تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست