آشنایی با تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی

تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی

تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی یک روش برای ارزیابی سرمایه‌گذاری‌ها و شناسایی فرصت های معاملاتی از طریق تحلیل روندهای آماری جمع آوری شده از فعالیت‌های تجاری مانند حرکت قیمت و حجم است. برخلاف تحلیلگران بنیادی، که تلاش می‌کنند ارزش ذاتی یک دارایی را ارزیابی کنند، تحلیلگران تکنیکال برای ارزیابی قدرت یا ضعف یک دارایی، تنها بر روی نمودار و رفتار قیمتی آن تمرکز دارند.

تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی

تحلیل تکنیکال را می توان در مورد هرگونه کالایی که به صورت عرضه و تقاضا معامله می‌شود استفاده کرد. به طور مثال در بازار بورس، معاملات آتی، کالا، فلزات گرانبها، فارکس، ارزهای دیجیتال و سایر اوراق بهادار است.

به طور کلی می‌توان گفت تحلیل تکنیکال انتخاب اول معامله‌گران برای سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت در بازارهای مربوطه است.

علم تکنیکال همانطور که می‌دانیم اولین بار توسط چارلز داو و تئوری داو در اواخر صده ۱۸۰۰ معرفی شد. چندین محقق برجسته از جمله ویلیام پی همیلتون، رابرت ره، اودسون گولد و جان مگه در مفاهیم نظریه داو به شکل گیری مبانی پیشرفته تر آن کمک کردند و اکنون در عصر مدرن، تحلیل تکنیکال تحول پیدا کرده است. این حوزه شامل صدها الگو و سیگنال است که طی سال‌های متوالی تحقیق و توسعه یافته اند.

تکنیکالیست‌ها معتقدند که سابقه معاملاتی و تغییر قیمت سهام (یا هر چیزی که قابلیت داد و ستد داشته باشد) می‌تواند رهنمودهای ارزشمندی برای حرکات آینده قیمت خود آن سهم باشد.

علم تکنیکال

امروزه علم تکنیکال بر روی سه فرض اصلی استوار است:

۱: همه چیز در نمودار قیمت نهفته است.

بسیاری از کارشناسان تحلیل های تکنیکال را نقد می‌کنند زیرا این اعتقاد را دارند که این تحلیل ها فقط تحرک قیمت را در نظر می‌گیرند و عوامل بنیاد و ذاتی را به طور کلی نادیده می‌گیرد. تکنیکالیست‌ها معتقدند که عوامل بسیار زیادی همچون فاکتورهای اقتصادی کلان و روان‌شناسی بازار سرمایه و بسیاری فاکتور های دیگر، قیمت سهام را تعیین می‌کند.

۲: قیمت ها در روند های مشصی حرکت میکنند

تحلیگران تکنیکال معتقدند که قیمت‌ها از روندها و الگوهای خاصی تبعیت می‌کنند. به عبارت دیگر، قیمت سهام تمایل دارد روندهایی منظم را بسازد تا یک حرکت نامنظم و نامفهوم.

۳: تاریخ تکرار میشود

تحلیلگران تکنیکالی معتقدند که تاریخ تمایل به تکرار دارد. ماهیت تکراری حرکات قیمت اغلب به روانشناسی بازار نسبت داده می شود که براساس احساساتی مانند ترس یا هیجان قابل پیش بینی است. علم تکنیکال از الگوهای نمودار برای تحلیل این احساسات و حرکات بعدی بازار استفاده می کند. به بیان دیگر، شرکت کنندگان در بازار تمایل دارند که در طول زمان واکنش مشابهی نسبت به نوسانات بازار ارائه دهند. تحلیل تکنیکال، از الگوهای نموداری برای تحلیل حرکت های بازار و درک الگوها استفاده می کند. هرچند که بسیاری از این نمودارها، بیش از ۱۰۰ سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما تصور می‌شود که هنوز با اطلاعات امروزی مرتبط هستند چون آن‌ها الگوهای حرکت قیمت را به گونه‌ای نشان می‌دهند که اغلب خودشان را تکرار می‌کنند.

نویسنده مطلب: ارسلان پوربابایی (مدرس دوره های بورس و سردبیر سایت ویکی دیجی کوین)

با تفاوت های کوین و توکن در زمینه ارزهای دیجیتال آشنا شویم
معرفی ۳ نمودار پرکاربرد در تحلیل تکنیکال

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست