معرفی ۳ نمودار پرکاربرد در تحلیل تکنیکال

در تحلیل های تکنیکال از نمودارهای مختلفی برای نمایش اطلاعات استفاده می‌شود. تحلیلگران فنی بر اساس اطلاعات مورد نظر خود از نمودارهای متنوعی استفاده می‌کنند. با این حال سه نوع نمودار وجود دارد که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

۱- نمودار خطی در تحلیل تکنیکال

نمودارهای خطی در تحلیل تکنیکال

نمودار خطی احتمالاً  ابتدایی ترین نوع از نمودارها است. در این نمودار تنها قیمت های بسته شدن سهام برای یک دوره خاص ردیابی می شود.

هر نقطه بسته شدن قیمت توسط یک نقطه نشان داده می شود و سپس تمام نقاط به وسیله خطوط به هم متصل می شوند تا نمایش گرافیکی را بدست آورند.

اگرچه کاملاً ساده انگارانه به نظر می رسد (در مقایسه با سایر انواع نمودارها)، یک نمودار خط به بازرگانان کمک می کند تا روند حرکت در قیمت را مشخص کنند. با این حال، از آنجا که این نمودار تنها قیمت های بسته شدن را ثبت می کند، اطلاعات زیادی در مورد حرکات قیمت در طول یک روز ارائه نمی دهد.

۲- نمودار میله‌ای در تحلیل تکنیکال

نمودار میله ای در تحلیل تکنیکال

مفهوم نمودار میله ای شبیه به نمودار خطی است. با این حال، اطلاعات بسیار بیشتری را نسبت به نمودار خطی ارائه می‌دهد. به جای یک نقطه که تنها قیمت بسته شدن نمودار را نشان می‌داد در اینجا هر نقطه از نمودار در یک خط عمودی نشان داده می شود. این خط دارای دو خط افقی است که از هر دو طرف امتداد دارند.

قسمت بالای خط عمودی بالاترین قیمتی است که سهام در طول روز ثبت کرده بود.

به همین ترتیب ، قسمت پایین، پایین ترین قیمت داد و ستد را نشان می دهد. خط افقی سمت چپ نشانگر قیمتی است که سهام در آن باز شده در حالی که قیمت سمت راست قیمت بسته شدن در آن روز را نشان می دهد.

نمودار میله ای علاوه بر ارائه جزئیات بیشتر نسبت به یک نمودار خطی، اطلاعاتی در مورد نوسانات یک روز نیز دارد. اگر این خط طولانی تر باشد، بدین معنی است که در معاملات سهام نوسانات بیشتری وجود داشته است.

نمودار میله ای در تحلیل تکنیکال

۳- نمودار شمعی در تحلیل تکنیکال

نمودار شمعی در تحلیل تکنیکال

نمودار شمعی محبوب‌ترین نمودار در بین تحلیلگران تکنیکال است. این نوع از نمودار اطلاعات بسیار زیادی را با روشی بسیار دقیق ارائه می دهند. همانطور که از نام آن پیداست، حرکات قیمت هر روز به شکل شمعی نشان داده می‌شود.

این نمودار از نظر کاربرد شباهت بسیار زیادی به یک نمودار میله ای دارد زیرا همانند حالت قبل چهار داده‌ی مختلف را نشان می دهد: بالاترین قیمت، پایین ترین قیمت، قیمت باز شدن و و قیمت بسته شدن.

در حالی که نمودارهای میله ای، اطلاعات نوسان را فقط برای یک روز معاملاتی واحد ارائه می دهند، نمودارهای شمعی می‌توانند این اطلاعات را برای یک بازه زمانی بسیار بزرگتر ارائه دهند. علاوه بر این، شمع‌ها بر اساس تحرک قیمت، در رنگ های مختلفی قرار می گیرند که این امر به تحلیل سریع‌تر و ساده تر کاربر کمک ویژه ای می‌کند.

نمودار شمعی در تحلیل تکنیکال

شمع های نزولی معمولاً توسط بدنه سیاه یا قرمز نشان داده می‌شود در حالی که یک شمع در حال افزایش توسط بدنه‌ی سفید یا سبز نشان داده می شود.

نویسنده مطلب: ارسلان پوربابایی (مدرس دوره های بورس و سردبیر سایت ویکی دیجی کوین)

آشنایی با تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی
مفهوم حمایت و مقاومت در بازارهای مالی چیست؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست