ارزش سهام عدالت به نرخ روز + معرفی سامانه سهام عدالت

یکی از سوالاتی که این روزهای دوستان زیادی از ما می‌پرسند این است که ارزش سهام عدالت امروز چقدر است؟ سامانه رسمی سهام عدالت کدام است؟ در این مطلب این خصوص صحبت شده است و در مطلب بعدی در خصوص نقد کردن سهام عدالت صحبت خواهیم کرد.

دولت نهم پس از ابلاغ اصل قانون ۴۴ اساسی سعی کرد تا با عرضه سهام های شرکت های دولتی با هدف گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران، به خصوصی سازی دولت تسریع بخشد. اولین واگذاری سهام عدالت در سال ۱۳۸۵ کلید خورد.

ارزش سهام عدالت در ابتدا ۵۰۰ هزار تومان سهام بود که بعد با تخفیف ۵۰ درصدی برای اقشار کم درآمد به یک میلیون تومان افزایش یافت.

اما موضوعی که در حال حاضر برای دارندگان این سهام بسیار حائز اهمیت است این است که ارزش سهامشان بعد از این مدت طولانی چقدر افزایش یافته است.

نکته قابل توجه در تعیین ارزش سهام عدالت این است که همانند تمام سهام های عرضه شده در بازار سرمایه مکانزیم عرضه و تقاضا ارزش دقیق آن را مشخص میکند. اما طبعا تا حد زیادی با بررسی های دارایی های تحت مالکیت میتوان به ارزش حدودی سهم پی برد.

۴۹ شرکت در پورتفوی سهام عدالت وجود دارند که ۳۶ شرکت بورسی  و ۱۳ شرکت غیر بورسی هستند. در حال حاضر ارزش روز شرکت‌های حاضر در پورتفوی سهام عدالت به بیش از ۴۲۹.۸ هزار میلیارد تومان رسیده است.

یعنی طی این مدت ارزش این ۴۹ شرکت بیش از ۱۶ برابر شده است.

ارزش سهام عدالت

طبق اطلاعات پایگاه اطلاع‌رسانی سهام عدالت حدود ۴۹ میلیون نفر مشمولان نهایی سهام عدالت هستند که از این تعداد ۶ میلیون نفر از دهک های پایین تر مشمول تخفیف ۵۰ درصدی شده اند.

به عبارتی ارزش سهام عدالت در زمان واگذاری برای ۴۳ میلیون نفر معادل ۵۳۲ هزار تومان و برای ۶ میلیون نفر باقی یک میلیون و ۶۴ هزار تومان است.

حال با توجه به اینکه ارزش مجموع این دارایی ها افزایش ۱۵۰۰ درصدی داشته بنابراین ارزش دارایی مشمولین هم به ترتیب معادل ۸ میلیون ۵۰۰ هزار تومان و برای افرادی که مشمول تخفیف ۵۰ درصدی شده اند معادل ۱۷ میلیون تومان می باشد.

نکته قابل توجه این است که این اعداد نزدیک به اعدادی است که چندی پیش رییس سازمان خصوصی سازی کشور به عنوان ارزش دارایی های سهام عدالت عنوان کرده بود

رئیس سازمان خصوصی‌سازی، علیرضا صالح، در خصوص ارزش سهام عدالت گفته بود: دو دهک پایین درآمدی که سهام کامل یک میلیون تومانی در اختیار دارند، ارزش سهامشان بالای ۱۵ میلیون تومان است و برای باقی مردم نصف این مقدار است.

سامانه سهام عدالت

با مراجعه به سامانه سهام عدالت به آدرس https://www.samanese.ir/checknin? میتوانید بررسی کنید که ایا جزو دارندگان سهام عدالت هستید یا نه؟

برای ورود به بورس از کجا شروع کنیم؟ ۱۰۰پرسش و پاسخ (قسمت اول)
صندوق های سرمایه گذاری: راهی برای سرمایه گذاری در بورس برای تازه کارها

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست