آموزش اندیکاتور در تحلیل تکنیکال / مثال موردی: شرکت سایپا (خساپا)

آموزش اندیکاتور در تحلیل تکنیکال

آموزش اندیکاتور (بخش اول)

در ساده‌‌ترین تعریف، اندیکاتور یک ابزار در تحلیل تکنیکال برای پیش‌‌بینی روند حرکتی بازار است. اندیکاتورها نسبت‌ها و فرمول‌هایی هستند که با کمک آنها می‌توان ابتدا وضعیت سود و ضرر حال حاضر سهام شرکت‌ها، شاخص‌ها و به صورت کلی تمامی نمودارهای قیمت‌زمان را ارزیابی کرده و در مرحله بعد به وسیله آن‌ها برآوردی از وضعیت کوتاه یا بلند مدت وضعیت پارامتر مورد نظر بدست آورد.

اندیکاتورها در تصمیم‌گیری‌ها به کمک معامله‌گران و سرمایه‌گذاران آمده و به آن‌ها زمان درست برای ورود یا خروج از بازار را نشان می‌دهد. اندیکاتورها را به صورت عمده می‌توان به سه دسته روندنما، نوسان‌نما و حجمی تقسیم‌بندی کرد.

تقسیم‌بندی اندیکاتورها به این دسته‌ها از آن جهت بسیار مهم می‌باشد که معامله‌گر می‌بایست حتما هر اندیکاتور را در بازار مخصوص به خود استفاده نماید، برای مثال استفاده از اندیکاتورهای نوسان‌نما در بازارهای رونددار منجر به سیگنال‌های اشتباه می‌گردد.

در ادامه به بررسی این سه دسته اندیکاتورها می‌پردازیم:

۱- اندیکاتورهای روندنما:

این اندیکاتورها به عنوان یک ابزار تحلیل تکنیکال تلاش می‌کنند تا با انجام محاسبات هدفمند، جهت حرکت بازار را مشخص کنند. این اندیکاتورها در صورت وجود جهت حرکتی در قیمت‌ها به معامله‌گر وضعیت صعودی یا نزولی بودن آن را نشان می‌دهد.

مشخص کردن وضعیت روند حرکتی بازار از آن جهت اهمیت دارد که معامله‌گری در این بازارها با بازار نوسانی تفاوت عمده‌ای دارد. یکی از معروف‌ترین اندیکاتورها در این دسته خانواده میانگین متحرک است که در بخش‌های بعدی به توضیح آن‌ها پرداخته خواهد شد.

۲- اندیکاتورهای نوسان‌نما:

اندیکاتور نوسان‌نما یا اسیلاتور یک ابزار تحلیل تکنیکال است که میان دو مقدار بالا و پایین محدود شده و روند حرکتی قیمت را بین این دو مقدار مشخص می‌نماید. این اندیکاتورها با هدف تولید و صدور سیگنال‌های خرید و فروش طراحی شده‌اند و مهم‌ترین هدف استفاده از آن‌ها، تعیین بهترین نقطه جهت ورود یا خروج از بازار سرمایه می‌باشد.

این اندیکاتورها معمولا در محدوده مشخص نوسان کرده و سیگنال‌های خود را بر مبنای عبور از سطوح معنی تحت عنوان نواجی اشباع خرید یا فروش ایجاد می‌کنند.

یکی از مهمترین اندیکاتورهای این دسته اندیکاتور RSI (Relative Strength Index) می‌باشد که در بخش‌های بعد به آن پرداخته خواهد شد.

۳- اندیکاتورهای حجمی:

اندیکاتورهای حجمی به صورت کلی میزان مبادلات انجام شده را در واحد زمان را مشخص می‌سازند. برای مثال در بازار سرمایه، حجم بر مبنای تعداد سهم مبادله شده محاسبه می‌شود.

این اندیکاتورها میزان ورود نقدینگی به درون بازار و یا خروج سرمایه از آن را محاسبه می‌کنند. معامله‌گران با استفاده از این ابزار از وضعیت نحوه جریان پول مطلع شده و می‌توانند تصمیمات درستی در رابطه با وضعیت آتی سهم داشته باشند.

یکی از مهمترین اندیکاتورهای این دسته اندیکاتور money flow index) MFI) می‌باشد که در بخش‌های بعد به آن پرداخته خواهد شد.

نمودار شرکت سایپا خساپا در بورس

به عنوان مثال در شکل بالا نمودار شرکت سایپا (خساپا) قرار داده شده است که یک میانیگن متحرک ۵۰ روزه،RSI و MFI بر روی نمودار قرار گرفته است.

در پایان شایان ذکر است که اندیکاتورها بدون اشتباه نیستند و نمی‌‌توانند تمام حرکات ریز و درشت قیمت را با دقت کامل و صددرصد ایده‌‌آل پیش‌‌بینی نمایند.

اندیکاتورها مانند تمامی ابزارها و مباحث دیگر در تحلیل تکنیکال بدون خطا نبوده و همواره احتمال نقض شدن نتایج به دست آمده از آن‌‌ها وجود خواهد داشت. در واقع بهتر است که از اندیکاتورها در کنار دیگر ابزارهای نحلیل اسفاده کنید و صرفا به سیگنال‌های ناشی از اندیکاتور بسنده نکنید.

در بخش‌‌ بعدی به نوع دیگری از دسته‌‌بندی اندیکاتورها و سپس به بررسی دقیق و اجمالی تعدادی از پرکاربردترین اندیکاتورهای مورد استفاده در بازار سرمایه می‌‌پردازیم.

صندوق های سرمایه گذاری: راهی برای سرمایه گذاری در بورس برای تازه کارها
آموزش اندیکاتور در تحلیل تکنیکال (قسمت دوم)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست