آموزش اندیکاتور در تحلیل تکنیکال (قسمت دوم)

آموزش اندیکاتور در تحلیل تکنیکال

آموزش اندیکاتور (بخش دوم)

همانطور که در بخش اول به آن پرداخته شد، اندیکاتور یکی از مهم‌ترین ابزار در تحلیل تکنیکال برای پیش‌بینی روند حرکتی قیمت‌ها می‌باشند. اندیکاتورها توابعی ریاضی هستند که یک معامله‌گر در بازار با استفاده از آن‌ها می‌تواند اطلاعات لازم برای تصمیم‌گیری صحیح در رابطه با اقدامات بعدی خود را دریافت نماید.

در “اندیکاتورها (بخش اول)” به بررسی مقدماتی و بیان یک دسته‌بندی مهم از آن‌ها پرداخته شد و در این بخش می‌خواهیم نوع دیگری از دسته‌بندی آن‌ها را بررسی کنیم. در این دسته‌بندی اندیکاتورها به سه دسته پیش‌فاز (Leading Indicators)، پس فاز (Lagging Indicators) و تاییدگر (Confirming Indicators) تقسیم‌بندی می‌شوند که در ادامه به بررسی کلی آن‌ها می‌پردازیم.

بار دیگر اشاره کردن به این نکته خالی از لطف نیست که علت تاکید بر شناخت نوع اندیکاتورها آن است که اندیکاتورها صرفا توابعی ریاضی و ابزاری هستند برای شناخت دقیق‌تر بازار و استفاده از ابزاری نامناسب در محلی که مناسب آن نیست هیچ فایده و سودی برای معامله‌گر نخواهد داشت.

شناخت دقیق انواع اندیکاتورها باعث می‌شود معامله‌گر بتواند ابزارهای مناسب را در کنار هم و در بازار مناسب مورد استفاده قرار دهد تا اقداماتش با حداقل خطا و حداکثر سود همراه باشد.

۱- اندیکاتورهای پیش‌فاز:

اندیکاتورهای پیش‌فاز

هدف اصلی از طراحی این اندیکتاورها که گاها متقدم نیز نامیده می‌شوند، پیش‌بینی رفتار قیمت‌ها در آینده بازار است. توابع و محاسبات ابداع شده برای این اندیکاتورها تلاش می‌کنند تا پیش از به وجود آمدن تغییر جهت در روند حرکتی بازار آن را پیش‌بینی نموده و هشدارها و راهکارهای لازم برای مواجهه با آن را صادر می‌نمایند.

یکی از معروف‌ترین اندیکاتورهای این دسته، اندیکاتور (RSI) است. به عنوان مثال این اندیکاتور در یک روند صعودی با مشاهده کاهش قدرت خریداران منتظر تغییر جهت روند حرکتی قیمت‌ها نمی‌ماند و فرمان فروش را صادر می‌نماید.

این اندیکاتورها به سبب ماهیت پیش‌بینی‌گر خود جذابیت بسیاری برای معامله‌گران دارند ولی این نکته شایان ذکر است که خطای پیش‌بینی در این دسته اندیکاتورها به نسبت بالا می‌باشد.

۲- اندیکاتورهای پس فاز:

اندیکاتورهای پس فاز

این اندیکاتورها که گاها متاخر نیز نامیده می‌شوند برای به دست آمدن یک تصویر کلی از بازار مناسب هستند. این اندیکاتورها با حذف نویز از نمودارها ایده کلی روند حرکتی قیمت‌ها را به معامله‌گر نشان می‌دهند و خود را درگیر نوسانات گذرای روند نمی‌کنند. یکی از معروف‌ترین اندیکاتور‌ها در این دسته اندیکاتور “میانگین متحرکت” است.

این اندیکاتورها یکی از مهم‌ترین ابزار معامله‌گر برای مشخص کردن نقاط مبنا برای تغییر روند حرکتی بازار می‌باشند و نباید از آن‌ها برای تولید سیگنال جهت اقدام به خرید یا فروش استفاده کرد و باید در کنار اندیکاتورهای دیگر جهت فیلتر کردن نتایج آن‌ها استفاده شوند.

این اندیکاتورها همانطور که از اسم آن‌ها مشخص می‌باشند به دلیل ماهیت خود از بازار عقب می‌مانند و هماهنگی آن‌ها با تغییرات بازار با میزانی تاخیر صورت می‌گیرد.

۳- اندیکاتورهای تاییدگر:

اندیکاتورهای حاضر در این دسته، اندیکاتورهایی هستند که معمولا به عنوان مکمل در کنار اندیکاتورهای دسته‌های دیگر به کار می‌روند تا نتایج به دست آمده از آن‌ها را فیلتر نمایند.

این اندیکاتورها با تایید یا رد نتایج به دست آمده از سایر اندیکاتورها سبب بهبود نتایج تصمیم‌گیری معامله‌گران خواهند شد یکی از مهم‌ترین اندیکاتورهای این دسته، اندیکاتور “حجم” می‌باشد.

در هنگام به وجود آمدن سیگنال روند صعودی توسط یک اندیکاتور پس فاز مانند میانگین متحرک، افزایش حجم مبادلات روزانه می‌تواند تاییدگر روند صعودی به وجود آمده باشد.

در بخش‌های بعدی به بررسی تعدادی از مهم‌ترین و پرکاربرد ترین اندیکاتورها می‌پردازیم.

آموزش اندیکاتور در تحلیل تکنیکال / مثال موردی: شرکت سایپا (خساپا)
آموزش اندیکاتور در تحلیل تکنیکال (قسمت ۳ – اندیکاتور میانگین متحرک)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست