خط روند چیست؟

یکی از مهم ترین مباحث مربوط به یادگیری تحلیل تکنیکال، مبحث مربوط به خط روند و شناخت روند است. بازار هیچگاه به صورت یک خط صاف و مستقیم حرکت نمی‌کند و همواره در حال ساخت قله ها و دره هایی در مسیر حرکت خود می‌باشد.

در یک روند صعودی قله ها و دره‌ها به ترتیب بالاتر از قله و دره قبل شکل میگیرد. در بسیاری از مواقع این دره ها که به ترتیب پشت هم شکل گرفته‌اند با یکدیگر هم راستا هستند و می‌توان آن‌ها را بر روی یک خط صاف و مستقیم قرار داد. به این خط به اصطلاح خط روند صعودی می‌گویند. به طور مثال تصویر زیر مربوط به سهم پالایش نفت اصفهان (شپنا) است که در آن روند صعودی به خوبی نمایش داده شده است. نکته ای که باید به آن توجه کرد تعداد برخورد های روند قیمتی با این خط و واکنش قیمت نسبت به این خط است. در این تصویر به خوبی می‌توانید تشخیص دهید که دره‌ها به صورت پیاپی و بالاتر از دره قبلی شکل گرفته‌اند.

در مقابل در روندهای نزولی دره‌ها و قله‌ها به ترتیب پایین تر از دره های و قله های قبلی شکل میگیرد. خط مستقیمی که این قله های پیاپی را به یکدیگر متصل می‌کند خط روند نزولی نام دارد. در تصویر زیر چارت مربوط به یورو به دلار را مشاهده می‌کنید که روند نزولی در آن به خوبی نمایش داده شده است. به قله‌هایی که به صورت پیاپی تشکیل شده اند به خوبی توجه کنید.

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد شیب خط روند است. معمولا خط روندی که شیب آن بسیار تند یا بسیار کند باشد چندان معتبر نیست و نمی‌توان انتظار داشت قیمت با برخورد به آن واکنش مناسبی نشان دهد؛ بهترین خط روندی که شیب حدود ۴۵ درجه داشته باشد از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است و می‌تواند ضامن یک روند بلند مدت باشد.

آموزش اندیکاتور در تحلیل تکنیکال (قسمت ۴ – بخش ۲ میانگین متحرک)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست