صندوق های سرمایه گذاری: راهی برای سرمایه گذاری در بورس برای تازه کارها (قسمت سوم)

تا کنون با صندوق های سرمایه گذاری و انواع آنها آشنا شده ایم. آموختیم که چگونه و بر اساس چه معیارهایی صندوق و یا صندوق های مورد نظر خود را انتخاب کنیم. در این مقاله هفت نکته ساده و مهم برای سرمایه گذاری در صندوق ها را مرور خواهیم کرد :

  • حتماً از ترکیب چند صندوق استفاده کنید و تمام سرمایه خود را در یک صندوق سرمایه گذاری نکنید. به بیان دیگر بهتر است که در خصوص سرمایه گذاری در صندوق نیز از قاعده پرتفو، استفاده کنید و تمامی تخم مرغ های خود را در یک سبد نگذارید. برای مثال چنانچه تصمیم گرفته اید که در صندوق های در سهام، سرمایه گذاری نمایید، سرمایه خود را محدود به یک صندوق نکنید و در دو یا سه صندوق سهامی، سرمایه گذاری نمایید.
  • انتخاب وزن مناسب برای هر یک از انواع صندوق، متناسب با ادراک کلی ما از شرایط سیاسی و اقتصادی پیش رو و همچنین محدودیت های سرمایه گذار می باشد. برای مثال چنانچه پیش بینی شما از سال جاری این باشد که بازار بورس بازدهی بهتری نسبت به بازار طلا خواهد داشت، بهتر است که وزن سرمایه گذاری خود در صندوق های “در سهام” را در مقایسه با صندوق های طلا، افزایش دهید و یا چنانچه پیش بینی شما این است که بازار بورس در سال جاری، با اصلاح روبرو خواهد بود و بازدهی مثبتی نخواهد داشت، بهتر است که به سمت صندوق های مختلط و یا درآمد ثابت حرکت کنید.
  • قطعاً بخشی از سرمایه خود را در صندوقی سرمایه گذاری نمایید که ضمانت نقد شوندگی داشته باشد. تا در صورت وقوع شرایط اضطراری، بتوانید حداقل بخشی از سرمایه خود را در اسرع وقت نقد کنید. اگرچه این صندوق ها، معمولاً بازدهی کمتری در مقایسه با صندوق های بدون ضامن دارند، اما این مزیت را دارند که نقدشوندگی واحدهای سرمایه گذاری شما را تضمین می کنند.
  • برای کاهش ریسک خود بهتر است که سرمایه خود را بتدریج و در حرکت های اصلاحی بازار وارد صندوق کنید و تمامی سرمایه خود را یکجا وارد نکنید و اصطلاحاً پله ای خرید کنید.
  • به عنوان یک قاعده تجربی، بهتر است که قیمت هر واحد حداقل یک پنجم مبلغ سرمایه شما باشد. به بیان دیگر قیمت صدور هر واحد صندوق باید به گونه ای باشد که بتوان حداقل پنج واحد صادر کرد. این موضوع انعطاف پذیری شما را در خرید و فروش افزایش می دهد. و به شما این امکان را می دهد که بسادگی بتوانید سرمایه خود را پله ای وارد کنید و همچنین در صورت ضرورت و نیاز به نقدینگی، بتوانید بسادگی با ابطال تعداد محدودی از واحدهای خود، نقدینگی مورد نیاز خود را تامین کنید و مجبور به ابطال کل واحدها نباشید.
  • بعد از انتخاب صندوق و قبل از شروع سرمایه گذاری، قطعاً اساسنامه و امیدنامه صندوق را مطالعه کنید تا اشراف کامل نسبت به کارمزدها، جریمه ها، نحوه محاسبه NAV ابطال و صدور و همچنین تعهدهای ضامن نقدشوندگی، داشته باشید. تمامی صندوق های سرمایه گذاری در وبسایت خود، امیدنامه، اساسنامه و آخرین تغییرات آنها را برای مطالعه سرمایه گذاران قرار داده اند.
  • چنانچه پیشتر ذکر شد، صندوق های مختلط و درآمد ثابت، بطور کلی ریسک کمتری در مقایسه با صندوق های در سهام دارند. اما توجه کنید که صرف درآمد ثابت بودن یک صندوق دلیل کافی برای بدون ریسک بودن آن نیست. با مرور تاریخچه عملکرد صندوق ها، بسادگی صندوق های مختلط و یا حتی درآمد ثابتی را پیدا می کنیم که در برخی از سال ها، بازدهی منفی داشته اند. بنابراین بررسی عملکرد صندوق مورد نظر در سالهای گذشته، صرف نظر از نوع آن، بسیار مهم و حیاتی می باشد.

فرزین شناسا – تحلیلگر و مدرس بازارهای مالی

صندوق های سرمایه گذاری: راهی برای سرمایه گذاری در بورس برای تازه کارها (قسمت دوم)
باتلاق ضرر چیست؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست