باتلاق ضرر چیست؟

شاید تاکنون درخصوص اهمیت رعایت حد ضرر زیاد شنیده باشید. اما در این مقاله بطور خاص می خواهیم درباره عدم رعایت حد ضرر و پدیده ای بنام باتلاق ضرر صحبت کنیم، تا از اهمیت این موضوع بیشتر آگاه شوید.

فرض کنید شما سهمی را به قیمت ۱۰۰ تومان، خریده اید و سهم شروع به ریزش می کند و قیمت آن ۵۰% پایین می آید. از نظر روانی چون که سهم شما ۵۰% افت قیمت داشته، شما حاضر به فروش نخواهید بود. غافل از این که چنانچه سهم بخواهد این افت را جبران کند و به قیمت خرید (نقطه سربه سر) برسد باید ۱۰۰% از قیمت فعلی رشد کند.

چنانچه قیمت از ۵۰ تومان به ۴۰ تومان برسد، شما ۶۰% ضرر کرده اید اما سهم باید ۱۵۰% رشد کند تا ضرر شما جبران شود معامله گران کهنه کار بخوبی آگاهند که یک سهم برای رشد ۱۵۰ درصدی چه مسیر بلندی پیش رو دارد و از چه مقاومت هایی باید عبور کند. بدین ترتیب با پایین تر رفتن قیمت، برگشت آن دشوارتر می شود و فاصله شما با نقطه سر به سر، زیادتر می شود و گویی شما بیشتر در باتلاق ضرر فرو می روید و جبران ضرر سخت تر و سخت تر می گردد. جدول زیر بخوبی مفهوم باتلاق ضرر و سخت تر شدن جبران ضرر برای رسیدن به نقطه سر به سر را نشان می دهد.

درصد ضرر رشد مورد نیاز برای رسیدن به نقطه سر به سر
۱۰ % ۱۱ %
۲۰ % ۲۵ %
۳۰ % ۴۳ %
۵۰ % ۱۰۰ %
۷۰ % ۲۳۳ %
۸۰ % ۴۰۰ %

اما راهکار چیست ؟

راهکار بسیار ساده است. پای بندی به حد ضرر و پیروی از قوانین مدیریت ریسک و سرمایه !

حقیقت این است که شکست و افت سرمایه بخش جدایی ناپذیر کار در بازارهای مالی است. بدون شک معامله گری وجود ندارد که با افت سرمایه اش روبرو نشده باشد. آنچه که اهمیت دارد، محدود کردن ضرر با پای بندی به حد ضرر است. کلید اینکه معامله گر موفقی باشید این است که یک برنامه مدیریت سرمایه داشته باشید تا بتواند شما را پس از شکست ها و افت سرمایه های پیش رو، سرپا نگه دارد و به بازی بازگرداند. جهت تعیین میزان سرمایه در هر معامله، از قوانین مدیریت سرمایه خود پیروی کنید. تنها با تبعیت از قوانین مدیریت ریسک و سرمایه است که می توانید از پرتگاه های شکست، جان سالم به در برده و با معاملات سود ده، زیان های خود را جبران کنید.

در مقاله های بعدی در خصوص قوانین مدیریت ریسک و سرمایه بیشتر صحبت می کنیم.

فرزین شناسا – تحلیلگر و مدرس بازارهای مالی

صندوق های سرمایه گذاری: راهی برای سرمایه گذاری در بورس برای تازه کارها (قسمت سوم)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست